
Pēc pirmreizējās koriģēšanas, pēdējo papildinājumu ievadīšanas un pārbaudes sākta “Latvijas vietvārdu vārdnīcas” astotā sējuma (Sgajevski–Sļozovka) rediģēšana. Sējuma redaktores: Anta Trumpa, Renāte Siliņa-Piņķe, Sanda Rapa.
Baltistikas veicināšanas asociācijas (The Association for the Advancement of Baltic Studies) rīkotajā konferencē „Baltistika krustcelēs” (Baltic Studies at a Crossroads, 26.–29.05.2022) Vašingtonas Universitātē Sietlā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta gādību tika atskaņots Sandas Rapas priekšlasījums par projektā izveidoto rīku apvidvardi.lu.lv un sasniegtajiem rezultātiem.
LU Latviešu valodas institūta vadošie pētnieki Laimute Balode un Edmunds Trumpa piedalījās Trešajā Prana Skardžus konferencē Lietuvā, kur stāstīja par etnonīmu cilmi un izlokšņu leksikas sakariem ar baltu valodām. Vairāk par konferenci var lasīt LU Latviešu valodas institūta mājaslapas jaunumu ziņā.
2022. gada 26. maijā LU Latviešu valodas institūta pētnieces Anete Ozola un Sanda Rapa piedalījās Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas sēdē, kurā ziņoja par Apvidvārdu talkas mērķiem, uzdevumiem un rezultātiem. Sēdē tika arī pārrunāti UNESCO svinamo dienu kalendārā iekļautās Jāņa Endzelīna 150. dzimšanas dienas gaidāmie pasākumi. Nodaļas sēdes programma pieejama LZA mājaslapā.
2022. gada 22. maijā LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesors piedalījās Tallinas Universitātes rīkotajā Vēstures un tulkošanas tīkla (History and Translation Network (HTN)) atklāšanas konferencē “Vēsture un tulkošana: multidisciplināras perspektīvas” (History and Translation: Multidisciplinary Perspectives), kurā uzstājās ar priekšlasījumu par tulkojumu cenzūru Latvijā. Konferences programma pieejama Tallinas Universitātes mājaslapā.
2022. gada 20. maijā LU Humanitāro zinātņu fakultātes rīkotajā 57. Artura Ozola dienas konferencē „Valodas mantojums: J. Endzelīna „Lettisches Lesebuch“ (1922) – 100″ piedalījās divi projekta dalībnieki – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas vadošā pētniece Antra Kļavinska un LU Latviešu valodas institūta vadošais pētnieks Edmunds Trumpa. Konferences programma pieejama šeit.
Aprīļa beigās LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesori Indra Karapetjana un Andrejs Veisbergs piedalījās 5. Starptautiskajā simpozijā „Starptautiskās komunikācijas valoda” (5th International Symposium Language for International Communication (LINCS)). Vairāk par simpoziju, tā dalībniekiem un priekšlasījumiem var lasīt LU mājaslapā.
LU Latviešu valodas institūta pētniece Sanda Rapa piedalījās četru “Latvijas Radio 3” raidījumu sērijas “Vai zināji?” izveidē, četros raidījumos (3. februārī, 10. februārī, 17. februārī, 24. februārī) stāstot par Latvijas vietvārdu darināšanu, izveidi un lomu sabiedrībā.
LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesors Andrejs Veisbergs regulāri piedalās Latvijas Radio raidījumos „Kā labāk dzīvot”, kur stāsta par aktuālajām valodas tendencēm. Viņa pārdomas var dzirdēt 12. janvāra, 18. februāra, 25. marta, 20. aprīļa un 18. maija raidījumā.
2022. gada 22. februārī, Jāņa Endzelīna 149. dzimšanas dienā, LU Latviešu valodas institūts atklāja apvidvārdu talku, kurā ar visas sabiedrības palīdzību vāks Latvijas novados sastopamos reģionālos vārdus. Vairāk par apvidvārdu talku var lasīt institūta mājaslapas ziņā.
2022. gada 22.–23. februārī LU Latviešu valodas institūts ar Valsts pētījumu programmas projekta „Latviešu valodas daudzveidība laikā un telpā” atbalstu organizēja akadēmiķa Jāņa Endzelīna 149. dzimšanas dienas atcerei veltītu starptautisku zinātnisku konferenci „Valodas reģionālie varianti”, kas bija veltīta vienam no projekta izpētes pamatvirzieniem – dialektoloģijai un reģionālistikai. Vairāk par konferenci var lasīt LU Latviešu valodas institūta jaunumu ziņā. Programma un ziņas par rīcības komiteju pieejamas konferences vietnē. Konferences tēzes pieejamas LU e-resursu repozitorijā.
Janvāra pēdējā dienā, 31. janvārī, LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesors Andrejs Veisbergs attālināti nolasīja lekciju par mūsdienu latviešu valodas attīstības tendencēm Rīgas pašvaldības skolu latviešu valodas skolotājiem un logopēdiem. Izvērtās spraiga diskusija par to, kā skolotājiem mācīt vielu gadījumos, kad reālais valodas lietojums atšķiras no grāmatās aprakstītā. Vēl sarežģitāka šī situācija ir eksāmenu materiālos, kas virzīti tieši uz „kļūdu” izķeršanu.
Janvāra beigās divas LU Latviešu valodas institūta pētnieces Anna Vulāne un Elga Skrūzmane ar valsts pētījumu programmas projekta „Latviešu valodas daudzveidība laikā un telpā” finansiālu atbalstu piedalījās ikgadējā Daugavpils Universitātes starptautiskajā zinātniskajā konferencē „XXXII Zinātniskie lasījumi”. Konferences programma pieejama Daugavpils Universitātes mājaslapā. Vairāk par konferenci un pētnieču priekšlasījumu tematiem – LU Latviešu valodas institūta veidotajā konferences apskatā.
Ar valsts pētījumu programmas projekta „Latviešu valodas daudzveidība laikā un telpā” finansiālu atbalstu 14.01.2022. organizēts vēsturiskajai valodniecībai veiltīts seminārs „Latviešu raksti un raksti Baltijā 16.–19. gadsimtā: pētniecības aktualitātes un problēmas”, kurā analizēta seno rakstu valoda, izveidotie korpusi, krājumi un datubāzes, publicētie izdevumi. Vairāk par semināru var lasīt LU Latviešu valodas institūta mājaslapas ziņu sadaļā. Pētera Vanaga pārskats par semināru lasāms Latvijas Universitātes mājaslapā.
14. decembrī Latvijas Zinātnes padomes mājaslapā publicēti valsts pētījumu programmas projektu konkursa rezultāti. No 17 pieteikumiem atzinīgi novērtēti astoņi. Divos no tiem piedalīsies arī LU Latviešu valodas institūts. Projekts „Latviešu valodas daudzveidība laikā un telpā” tiks īstenots sadarbībā ar Liepājas Universitāti, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un Ventspils Augstskolu.
LU Latviešu valodas institūts
Kalpaka bulvāris 4 (111., 308. telpa)
Rīga, LV-1050
☏ 67034016
Seko mums
© Citējot un pārpublicējot no LU Latviešu valodas institūta mājaslapas, atsauce obligāta.