Tematika
Katra krājuma tematika ir piesaistīta aktuālajai konferences tēmai, bet uzmanības centrā allaž ir aktuāli baltu valodu un pasaules onomastikas jautājumi. Onomastikas tēmas tiek apskatītas starpdisciplināri – gan no valodniecības, gan ģeogrāfijas un vēstures u. c. aspektiem.
Oriģinalitāte
Rakstu krājumā „Onomastikas pētījumi” tiek publicēti oriģināli, iepriekš nepublicēti atzītu pētnieku un jauno zinātnieku pētījumi latviešu, angļu un vācu valodā (pirmajos divos krājumos arī krievu valodā).
Starptautiskums
Krājumam ir starptautiska redkolēģija. To veido onomastikas eksperti no Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta un katram krājumam īpaši uzaicināti ārzemju eksperti. Papildus tiek pieaicināti ārvalstu speciālisti kā anonīmie recenzenti, kas izvērtē iesniegto rakstu zinātnisko kvalitāti.
Publicitāte
Raksti krājumā „Onomastikas pētījumi” tiek publicēti bez maksas pēc pozitīvu recenziju un redakcijas kolēģijas gala lēmuma saņemšanas. Katrs krājums tiek izdots drukātā veidā un elektroniski brīvpieejā.
Publicēto pētījumu autortiesības pieder rakstu autoriem un LU Latviešu valodas institūtam. Citējot un pārpublicējot atsauce ir obligāta.
Autoru pienākumi
Autoriem jāiesniedz raksti, kas ir pilnībā oriģināli pētījumi un ko nav paredzēts publicēt citā izdevumā. Autoriem jāievēro rakstu noformēšanas vadlīnijas, kas pieejamas krājuma mājaslapā, un pirms raksta iesniegšanas jāpārliecinās, ka tas uzrakstīts labā zinātniskā valodā bez acīmredzamām korektūras kļūdām. Autoru pienākums ir sniegt atsauces uz visiem rakstā izmantotajiem avotiem. Plaģiātisms ir pilnā mērā neētisks un nav pieļaujams. Manuskripta autorība ietver tikai tos autorus, kas ir snieguši nozīmīgu ieguldījumu raksta izveidē. Pēc recenzentu norādījumiem autoriem jāiesniedz pārstrādāts raksts. Izlabotais raksts jāiesniedz redakcijai norādītajā laikā.
Recenzenta pienākumi
Visi iesniegtie raksti tiek anonīmi vērtēti. Jebkurš iesniegtais raksts uzskatāms par konfidenciālu dokumentu. Recenzēšanai jābūt objektīvai. Recenzentiem jāpārbauda, vai rakstā ir sniegtas atsauces uz visiem izmantotajiem avotiem. Ja recenzents nav pārliecināts par savu kompetenci raksta recenzēšanā, viņš par to ziņo redkolēģijai, lai tiktu nozīmēts cits recenzents. Recenzents sadarbojas ar žurnāla redkolēģiju – recenzentam jāziņo par plaģiātisma pazīmēm. Konkrēta zinātniska informācija un idejas, kas tieši izriet no recenzējamā raksta, jātur noslēpumā, un tās nedrīkst tik izmantotas personiskiem mērķiem.
Redaktora pienākumi
Redakcijas kolēģiju veido atzīti nozares eksperti, kas pieņem gala lēmumu par iesniegto rakstu publicēšanu, balstoties recenzentu atzinumā. Jebkurš iesniegtais raksts uzskatāms par konfidenciālu dokumentu (tas nedrīkst tikt rādīts vai apspriests ar citiem nozares ekspertiem, izņemot oficiālos recenzentus). Drīkst publicēt tikai recenzētus un vismaz divu recenzentu akceptētus rakstus – redaktori nodrošina, ka raksti tiek recenzēti anonīmi un ka rakstu publicēšanā tiek ievērota objektivitāte un lēmums par raksta publicēšanu tiek pieņemts, balstoties vienīgi raksta saturā. Ja recenzijās izteikti diametrāli pretēji viedokļi, redkolēģija piesaista trešo recenzentu.
Anonīmās recenzēšanas process
Visi rakstu krājumam „Onomastikas pētījumi” iesniegtie raksti tiek anonīmi recenzēti. Autori iesniedz rakstu LU Latviešu valodas institūtam, sūtot to pa e-pastu onomastikaspetijumi@gmail.com. Ja manuskripts ir pieņemams, to nosūta tālāk vismaz diviem recenzentiem. Recenzentus izvēlas krājuma redaktori, un tiem jābūt ekspertiem savā un raksta jomā. Recenzenti recenzē rakstu, aizpildot krājuma „Onomastikas pētījumi” recenzijas veidlapu. Pamatojoties uz recenziju, krājuma redaktori lemj, vai raksts ir pieņemams bez labojumiem, ar labojumiem vai nav pieņemams. Ja rakstam nepieciešami labojumi, autoriem tiek dots noteikts laiks to veikšanai. Laboto manuskriptu izvērtē krājuma redaktori, kuri dod galējo atļauju raksta publicēšanai.
Publicēšanās ētika
Rakstu zinātnisko un tehnisko kvalitāti, kā arī atbilstību tēmai vispirms izvērtē krājuma redaktori un redaktoru asistents. Pēc tam iesniegtie raksti tiek izvērtēti stingrā anonīmās recenzēšanas procesā, to vērtē vismaz divi Latvijas un ārvalstu recenzenti. Redaktoriem, autoriem un recenzentiem ir pienākums ievērot publicēšanās ētiku – redakcijas atbildība ir novērst publicēšanās ētikas pārkāpumus. Krājuma redakcijas kolēģija pārbauda visu iesniegto rakstu oriģinalitāti. Rakstu autoriem jāizvairās no datu izdomāšanas (pētnieks neveic konkrētu datu pētījumu, bet pats izdomā datus), datu pārgrozīšanas (pētnieks veic pētījumu, bet datus ir sagrozījis), plaģiātisma (pētnieks ir pārņēmis citā rakstā publicētas idejas vai tekstu bez atsaukšanās uz to), daudzkārtējas iesniegšanas (pētnieks iesniedzis manuskriptu vairāk nekā viena izdevuma redakcijām). Atteiktie raksti netiek vēlreiz pieņemti un sūtīti recenzentiem. Vadlīnijas redaktoram, autoriem un recenzentiem ir balstītas COPE Code of Conduct for Journal Editors.
Autortiesības
Konferenču rakstu krājumā „Onomastikas pētījumi” publicēto rakstu autortiesības un tajos radītais intelektuālais īpašums pieder rakstu autoriem, bet redakcijai ir tiesības publicēt un izplatīt rakstus drukātā un elektroniskā formā. Autori, iesniedzot savu manuskriptu redakcijai, pieņem nosacījumus, kas LU Latviešu valodas institūtam dod tiesības ar autora piekrišanu pārpublicēt, reproducēt, izplatīt rakstu un radīt tā dažādas adaptācijas. Ja autors pats vēlas pārpublicēt rakstu citā izdevumā, tam jāsaņem rakstiska atļauja no krājuma redakcijas.
Visi krājuma „Onomastikas pētījumi” raksti ir brīvi pieejami tiešsaistē krājuma mājaslapā un LU e-resursu repozitorijā. Rakstu pilnās versijas tiek izsūtītas autoriem pēc pieprasījuma, kas tiek saņemts e-pastā onomastikaspetijumi@gmail.com.
Arhivēšana
LU Latviešu valodas institūtam ir vienošanās ar Latvijas Universitāti par elektronisko materiālu arhivēšanu institūta mājaslapā. Katra konferences krājuma drukātie izdevumi tiek nosūtīti un glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, LU bibliotēkā, LU Akadēmiskajā bibliotēkā un Kongresa bibliotēkā (ASV).
Īpašumtiesības un vadība
Rakstu krājums „Onomastikas pētījumi” pieder LU Latviešu valodas institūtam, kurš to vada, koordinē un publicē.
Mājaslapa
Rakstu krājuma „Onomastikas pētījumi” mājaslapa (https://lavi.lu.lv/onomastikas-petijumi/) ir veidota kā LU Latviešu valodas institūta mājaslapas apakšsadaļa.
Nosaukums
Rakstu krājuma „Onomastikas pētījumi” nosaukums ir saistīts ar konferences nosaukumu, ir savā nozarē unikāls un atspoguļo galveno krājuma jomu un mērķi.
VISPĀRĒJIE NORĀDĪJUMI
MANUSKRIPTA NOFORMĒŠANA
LU Latviešu valodas institūts
Kalpaka bulvāris 4 (111., 308. telpa)
Rīga, LV-1050
☏ 67034016
Seko mums
© Citējot un pārpublicējot no LU Latviešu valodas institūta mājaslapas, atsauce obligāta.