Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas dienā LU Latviešu valodas institūta pētnieki sagatavojuši vārda “Latvija” spektrogrammu (skaņas spektrālo elementu grafisko attēlu), oscilogrammu (gaisa spiediena svārstību attēlu laikā) un aprakstu, kā šīs dienas gaviļnieces vārdu izrunā latvietis.
Apsveikumu sagatavoja: Anete Ozola, Sanda Rapa, Edmunds Trumpa
Vārdu ierunāja: Anete Ozola
Apraksts:
L – mēles gals piekļaujas alveolām, radot slēgumu. Mēles sāni viegli pacelti, gaiss, kas nāk no plaušām, izplūst pa radušos spraugu. Mīkstās aukslējas paceltas. Balss saites vibrē.
A – mēle atvirzās atpakaļ, tās gals noslīd un atrodas vienā līmenī ar apakšējo zobu rindu, apakšējais žoklis noslīd uz leju, mute plaši atvērta.
T – mēles galu paceļ un piespiež pie augšējiem priekšzobiem, noslēdzot eju gaisam, kas nāk no plaušām. Mīkstās aukslējas paceltas. Balss saites nevibrē. Mutes dobumā saspiestais gaiss pārvar šķērsli un rada akustisko efektu, ko uztveram par skaņu [t].
V – mēles mugura ieņem zemāku stāvokli un izvirzās uz priekšu. Apakšējā lūpa ar iekšpusi piekļaujas augšējo zobu apakšējai malai. Balss saites vibrē.
I – mēle izvirzīta uz priekšu, mēles muguras vidējā daļa paceļas pret cietajām aukslējām.
J – mēles vidējā daļa paceļas pret cieto aukslēju centrālo daļu. Mēles sāni cieši piekļaujas zobiem un cieto aukslēju malām. Starp mēli un aukslējām veidojas neliela sprauga. Gaiss, kas nāk no plaušām, rada berzes troksni.
A – mēle atvirzās atpakaļ, tās gals noslīd un atrodas vienā līmenī ar apakšējo zobu rindu, apakšējais žoklis noslīd uz leju, mute plaši atvērta. Gala patskanis mēdz būt reducēts.
Aprakstā izmantota Alīses Lauas “Latviešu literārās valodas fonētika” (1997).
Anete Ozola
LU Latviešu valodas institūta zinātniskā asistente
Edmunds Trumpa
LU Latviešu valodas institūta vadošais pētnieks
Sanda Rapa
LU Latviešu valodas institūta vadošā pētniece