Vadošā pētniece Solvita Berra (Burr) no 11. augustam līdz 16. augustam attālināti piedalījās Lietišķās valodniecības starptautiskās asociācijas (International Association of Applied Linguistics, AILA) 60 gadu jubilejas kongresā. Tas ir pavisam asociācijas 21. kongress, un tā tēma bija “Lingvistiskā daudzveidība, iekļaušana un ilgstpējība” (Linguistic Diversity, Inclusion & Sustainability). Kongress klātienē notika Kualalumpurā (Malaizijā) un kā parasti pulcināja ap 2000 dalībnieku. Kongresa darbs bija organizēts 14 tematiskajos virzienos, un katru šo virzienu pārstāvēja kā individuāli priekšlasījumi un paneļdiskusijas, tā arī darbnīcas un plakātu prezentācijas.
S.Berra attālināti nolasīja divus referātus Tallinas Universitātes profesores Anastasijas Zabrodskajas (Anastassia Zabrodskaja) organizētajā paneļdiskusijā “Lingvistiskās daudzveidības, iekļāvuma un ilgtspējības atbalstīšana Baltijas valstīs un Kazahstānā” (oriģināli Promoting Language Diversity, Inclusiveness, and Sustainability in the Baltic States and Kazakhstan).
Pirmais referāts “Ģimenes valodas politika latviešu un multilingvālās ģimenēs diasporā” (oriģināli Family Language Policy in the Latvian and Multilingual Families in the Diaspora) bija kopdarbs ar profesori Sanitu Martenu, un, izmantojot 15 daļēji strukturēto interviju analīzes datus, tika iztirzātas vecāku diskursa stratēģijas (parental discourse strategies) valodu lietojuma pārvaldībai mājās. Referāts ir daļa no Valsts pētījuma programmā (2022–2024) veiktā pētījuma par ģimenes locekļu pārliecībām par valodu nozīmi un lietojumu, metalingvistiskajām aktivitātēm un valodas praksi latviešu diasporā.
Savukārt otrajā referātā “Rokrakstu teksti vietējo kopienu veidošanai un viesu uzņemšanai mūsdienu pilsētās” (oriģināli Handwritten Texts for Building Local Communities and Welcoming Outsiders in Modern Cities) tika raksturota rokrakstu tekstu izplatība atšķirīgos laikos, funkcionalitāte un uztvere sešās Balltijas valstu pilsētās (vairāk Rīgā, Daugavpilī un Visaginā) un trīs ASV pilsētās (Sietlā, Vašingtonā un Virdžīnijas štata Leksingtonā). Priekšlasījuma laikā tika izceltas kopīgās un atšķirīgās pazīmes abu reģionu rokrakstu tekstu lingvistiskajā noformējumā un publiskajā komunikācijā.
Solvita Berra
LU Latviešu valodas institūta vadošā pētniece