Kurzemes lībiskās izloksnes: jaunās klasifikācijas koncepcija un metodoloģija

Projektā „Kurzemes lībiskās izloksnes: jaunās klasifikācijas koncepcija un metodoloģija” (LiviDo) (Nr. LU-BA-PG-2024/1-0033) tiek izstrādāta atbilstoša metodoloģija un izmantotas līdz šim latviešu dialektoloģijā maz zināmas pētniecības pieejas (izmantotas pamatā sociolingvistikā un ģeolingvistikā), lai izstrādātu zinātnisku koncepciju jaunu Kurzemes lībisko jeb tāmnieku izlokšņu robežu noteikšanai un veiktu šīs izlokšņu grupas nosaukšanai piemērotākas terminoloģijas izvērtēšanu. Pētījums balstīts jaunākos dialektālo datu vākumos, kas iegūti jau līdz šim 21. gadsimtā, kā arī projektā ir paredzēts iegūt jaunus izlokšņu datus vēl neapgūtā tāmnieku izlokšņu teritorijā, sevišķi robežjoslā starp tā saucamajām dziļajām un nedziļajām tāmnieku izloksnēm, kā arī Kurzemes lībisko un vidus dialekta kursisko izlokšņu pārejas izlokšņu zonā. Izlokšņu datu rekonstruēšanai paredzēts digitalizēt un analizēt agrīnos Kurzemes lībisko izlokšņu audiomateriālus, kas iegūti 20. gadsimta otrajā pusē. Galvenie projekta rezultāti tiks publicēti brīvpieejas vietnē dialekti.lu.lv. 

Projekta mērķis: Veidot jaunu latviešu valodas Kurzemes lībisko izlokšņu klasifikāciju, balstoties 21. gadsimta dialektālo datu vākumos un salīdzinot tos ar agrīniem izlokšņu datiem, kas iegūti 20. gadsimta otrajā pusē. 

Projekta vadītāja: Ph.D. Daira Vēvere 

Īstenošanas periods: 01.09.2024.–31.08.2025. 

Finansējums: Eiropas Savienība, Nacionālais attīstības plāns. 

24.–30.11.2024. Mobilitāte uz Lietuvu

24.–30.11.2024. Mobilitāte uz Viļņu, Lietuvā, Lietuviešu valodas institūta Ģeolingvistikas centru, kā rezultātā gūta pieredze profesionālajā, zinātniskajā  darbā, uzzināts vairāk par lietuviešu kolēģu jaunākajiem projektiem un galvenajiem rezultātiem, apgūti aktuāli paņēmieni un metodes dialektoloģijā un ģeolingvistikā, iepazīta Lietuviešu valodas institūtā izveidotā un uzturētā dialektu datubāze, nodibināti kontakti ar lietuviešu kolēģiem turpmākas sadarbības veicināšanai gan ikdienas darbā, gan kopīgu zinātnisko projektu īstenošanā, darbs Lietuviešu institūta bibliotēkā ar teorētisko literatūru. 

15.11.2024. Dalība starptautiskā zinātniskā konferencē

Dalība Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes rīkotajā Latvijas Universitātes profesores Martas Rudzītes (1924–1996) 100 gadu atcerei veltītajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē „Aktuāli baltu valodu pētniecības jautājumi” ar referātu „Pārmaiņu virzieni Vidzemes un Kurzemes lībiskajās izloksnēs” (Rīgā), kurā tika aplūkota lībisko izlokšņu fonētisko un morfoloģisko parādību dinamika, salīdzinot mūsdienu materiālu ar 20. gadsimta vidū / otrajā pusē iegūto, lai noteiktu, kādas ir attīstības tendences dialektālo parādību lietojumā abās lībiskā dialekta izlokšņu grupās. 

30.08.2024. Noslēgts līgums ar Latvijas Universitāti par projekta īstenošanu

Noslēgts granta līgums ar Latvijas Universitāti par Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.2. reformu un investīciju virziena „Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana” 5.2.1.r. reformas „Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma” 5.2.1.1.i. investīcijas „Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti” otrās kārtas “Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti” ar saimniecisku darbību nesaistītu projektā Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/007 „Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija” finansētā granta projekta „Kurzemes lībiskās izloksnes: jaunās klasifikācijas koncepcija un metodoloģija” īstenošanu Latvijas Universitātē. 

10.–11.10.2024. Piedalīšanās Lietuviešu valodas institūta Ģeolingvistikas centra organizētā starptautiskā zinātniskā konferencē

10.–11.10.2024. dalība Lietuviešu valodas institūta Ģeolingvistikas centra organizētā starptautiskā zinātniskā konferencē „Methodological Innovations in the Study of Linguistic Variation” ar referātu „Ceļā uz jaunu terminoloģiju latviešu valodas ģeolingvistikā: Kurzemes lībisko izlokšņu piemērs” (“Towards a New Terminology in Latvian Geolinguistics: the Case of Livonic Dialect of Courland”), kurā D. Vēvere pievērsās problemātikai, kas saistīta ar atbilstošas terminoloģijas pielāgošanu mūsdienu teritoriālajiem valodas paveidiem, izvērtējot Kurzemes lībisko jeb tāmnieku izlokšņu tradicionālā dalījuma dziļajās un nedziļajās pamatotību, kā arī piedāvājot jaunus Kurzemes lībisko izlokšņu klasifikācijas modeļus atbilstoši reālajai lingvistiskajai ainai mūsdienās.