Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati (LaGiN)

Projekta „Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati” (LaGiN) (projekta Nr. LU-BA-PA-2024/1-0003, vad. Renāte Siliņa-Piņķe) mērķis ir latviešu personvārdu materiāla iekļaušana starptautiskā zinātniskā apritē, izveidojot un aprobējot elektroniskas latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas (LPVV) konceptu. Tiek plānots, (1) balstoties starptautiskā vēsturisku vārdnīcu izstrādes pieredzē, radīt elektroniskas vēsturiskas vārdnīcas rakstīšanai nepieciešamās digitālās leksikogrāfa darbavietas satura struktūru un perspektīvā balstītu LPVV rakstīšanas plānu, (2) atvērtā piekļuvē publicēt vārdnīcu ar vismaz 200 Latvijā 20.–21. gs. izplatītāko personvārdu šķirkļiem, kas izstrādāti, balstoties uz digitalizētiem primāriem avotiem un aprobēto materiālu, kā arī fundamentāliem pētījumiem par personvārdu cilmi un semantiku, (3) veikt pētījumu par Latvijā izplatītāko personvārdu diahronisko attīstību, (4) uz radīto iestrāžu pamata sagatavot un iesniegt projekta pieteikumu nacionālā pētniecības un attīstības projektu konkursā par latviešu personvārdu pētniecību un LPVV saturisku pilnveidi. Plānotie projekta rezultāti: digitāla latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca un pētījumi diahroniskajā antroponīmikā, kas tiks prezentēti starptautiskā zinātniskā konferencē un Scopus rakstā. Projekta virsmērķis ir nodrošināt īslaicīgi pārtrauktās personvārdu pētniecības nepārtrauktību atbilstoši Valsts valodas politikas pamatnostādņu plānam 2021.–2027. gadam un radīt inovatīvus risinājumus digitālo humanitāro zinātņu jomā, kas ļautu izstrādāt tālākus risinājumus valodas vēsturiskā pētniecībā. Īstenošanas periods: 09.2024.–02.2026. 

Finansējums: Eiropas Savienība, Nacionālais attīstības plāns. 

1.11.2024. Projekta dalībnieki tiekas sanāksmē, lai izvērtētu padarīto

Projekta dalībnieki pastāsta par paveikto mēneša laikā. Ir izveidota „Latviešu personvārdu vēsturiskās vārdnīcas” elektroniskās vietnes autorizācijas sistēma, izveidota vārdnīcas digitālā struktūra, kurā ievietoti personvārdu paraugi. Satura aspektā tiek strādāts pie datu ekscerpēšanas: ekscerpēti Ērģemes draudzes vēsturiskie materiāli, iesākts darbs Priekules, Ugāles un Valles draudzes 17. un 18. gadsimta datu iegūšanā, kā arī 15. un 16. gadsimta Rīgas, Vidzemes un Kurzemes personvārdu datu iegūšanā no Ernesta Bleses monogrāfijas „Latviešu personu vārdu un uzvārdu studijas” (1929).  Pabeigta Klāva Siliņa „Latviešu personvārdu vārdnīcas” (1990) datu sistemātiska digitalizēšana, bet projekta gaitā plānots tos vēl pārbaudīt.

1.10.2024. LU noslēdz līgumu ar projekta dalībniekiem

Ir izveidoti amata apraksti un noslēgti līgumi ar projekta dalībniekiem un tiek uzsākts intensīvs darbs datu vākšanā, apkopošanā, sistematizēšanā, vārdnīcas digitālās struktūras izveidē.

13.09.2024. Pirmā projekta dalībnieku sanāksme

Projekta dalībnieki pirms darba līgumu noslēgšanas tiekas pirmajā tiešsaistes sanāksmē, kurā projekta vadītāja Renāte Siliņa-Piņķe Renāte iepazīstina 1) ar projekta mērķi un galvenajiem nodevumiem, 2) atbildības sadalījumu, 3) tuvākajiem darbiem un to galvenajiem veicējiem, 4) turpmāko tikšanās, kārtību.

30.08.2024. Noslēgts līgums ar Latvijas Universitāti par projekta īstenošanu

Noslēgts granta līgums ar Latvijas Universitāti par Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.2. reformu un investīciju virziena „Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana” 5.2.1.r. reformas „Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma” 5.2.1.1.i. investīcijas „Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti” otrās kārtas “Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti” ar saimniecisku darbību nesaistītu projektā Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/007 „Latvijas Universitātes iekšējā un ārējā konsolidācija” finansētā granta projekta „Latviešu personvārdu vēsturiskā vārdnīca: digitāla pieeja un atvērtie dati (LaGiN)” īstenošanu Latvijas Universitātē.