Iznācis „Onomastikas pētījumu” otrais sējums

Ar prieku un lepnumu ziņojam, ka ar Valsts pētījumu programmas “Latviešu valoda” atbalstu ir iznācis zinātnisko rakstu krājums “Onomastikas pētījumi II / Onomastic Investigations II”, kurā apkopoti Latvijas, Lietuvas, Amerikas, Baltkrievijas, Jaunzēlandes, Krievijas, Polijas, Spānijas, Ungārijas un Vācijas pētījumi par īpašvārdiem. Vairāk nekā 20 rakstos stāstīts par to, kā un kāpēc Latvijā maina personvārdus, kā personvārdi atstāj pēdas vietvārdos, ko vietvārdos esam aizguvuši no lībiešiem, kā vietas nosaukums var glābt no iznīcības, kā vietvārdus ietekmē karš, kādi tie bija 17. gadsimtā un ko nozīmē vietvārdos sastopamais “sāmal-” un “sāman-“, kā nosaukumus veido Latvijas uzņēmumi. Arī par to, kā Jaunzēlandē iedala vietvārdus pēc to struktūras, ko Vācijā domā par Romas vārda izcelsmi, par vietvārdiem digitālā vidē, par ūdeņu nosaukumiem, kā Spānijā skatās uz vietvārda sasaisti ar reālo ģeogrāfisko ainavu, kā Amerikā un Polijā analizē īpašvārdus daiļliteratūrā, kādus īpašvārdus Baltkrievijas pētnieki ir atraduši senajos Rīgas un Smoļenskas līgumos, kā Lietuvā veido priekšvārdus ar piedēkli “-ut-“, kā Ungārijā vietvārdi palīdz risināt vēsturiskās dialektoloģijas jautājumus utt.

Krājuma redaktori – LU Latviešu valodas institūta vadošā pētniece Laimute Balode un Leibnicas Austrumeiropas kultūras un vēstures institūta un Sorbu institūta pētnieks Kristians Čīšangs.

Krājumu var iegādāties LU Latviešu valodas institūtā vai lasīt LU e-resursu repozitorjā.

Citas ziņas

Izskanējusi Jāņa Endzelīna konference

Ziemīgajam noskaņojumam mijoties ar pavasara vēsmu tuvošanos, 2024. gada 22.–23. februārī Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūtā norisinājās akadēmiķa Jāņa Endzelīna 151. dzimšanas dienas atcerei veltītā starptautiskā zinātniskā

Lasīt vairāk »

Mēs sociālajos tīklos