Institūta pētniece Regīna Kvašīte saņem Baltu balvu

5. novembrī Lietuvas Ārlietu ministrijā ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) un Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs pasniedza 2021. gada Baltu balvu LU Latviešu valodas institūta pētniecei un Viļņas Universitātes Šauļu akadēmijas vecākajai zinātniskajai līdzstrādniecei REGĪNAI KVAŠĪTEI (Regina Kvašytė). Tā piešķirta par izciliem sasniegumiem baltu mantojuma pētniecībā, kopšanā un stiprināšanā.

Regīna Kvašīte daudzus gadus ir popularizējusi baltu valodas un kultūru ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Eiropā: viņa ir mācījusi gan lietuviešu, gan latviešu valodu Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Zviedrijā, Slovākijā un citur. Viņa ir viena no aizrautīgākajām un ražīgākajām pētniecēm – aktīvi piedalās starptautisku zinātnisku projektu īstenošanā un konferencēs. Regīnas Kvašītes zinātniskās intereses saistās ar terminoloģiju un sociolingvistiku. Viņa pēta latviešu un lietuviešu terminoloģijas vēsturi, līdzīgo un atšķirīgo, kā arī to, kā mūsdienās ļaudis runā un izsakās (nesen nākusi klajā kopā ar kolēģiem izstrādātā kolektīvā monogrāfija par vārdu korektumu: Apie žodžio korektiškumą: sãva ir importuota („Par vārda korektumu: savējais un importētais” (Vilnius, 2021)). Kopumā Regīna Kvašīte publicējusi vairāk nekā 120 rakstu par valodas stilistiku, terminoloģiju, sociolingvistiku, ģeolingvistiku, valodu (īpaši lietuviešu un latviešu) kontaktiem, tulkojumzinātni u. c. Viņa arī veidojusi augstskolas mācību materiālus terminoloģijā un valodas kultūrā. Viņas nozīmīgākie raksti apkopoti krājumā Tarp Lietuvos ir Latvijos: lingvistinės paralelės („Starp Lietuvu un Latviju: lingvistiskās paralēles” (Šiauliai: Šiauliai University Press, 2012)). Regīna Kvašīte ir arī daudzu tulkojumu autore – viņa lietuviski tulkojusi latviešu literatūru, izstāžu un mācību materiālus. Viņa ir viena no aktīvākajām baltu mākslas, kultūras un zinātnisko notikumu popularizētājām sociālajos tīklos un sabiedriskajos medijos. Piedalījusies vairāk nekā 140 konferencēs visā pasaulē un par tām aktīvi un izsmeļoši informējusi kolēģus un interesentus.

Regīna Kvašīte ir ceturtā Lietuvas un Latvijas Ārlietu ministriju nodibinātās kopbalvas laureāte. 2018. gadā pirmo balvu ieguva LU Latviešu valodas institūta pētniece Laimute Balode, 2019. gadā to saņēma Alvīds Butkus (Alvydas Butkus), un 2020. gadā to piešķīra mūsu kādreizējam kolēģim Albertam Sarkanim.

Šeit var noskatīties interviju ar Regīnu Kvašīti Šauļu televīzijā neilgi pēc balvas saņemšanas.

Sanda Rapa

LU Latviešu valodas institūta direktore, vadošā pētniece