Jāni Endzelīnu
148. dzimšanas dienā godinās ar īpašvārdiem

22. februārī Zoom platformā un LU Latviešu valodas institūta Facebook lapā tiešsaistē notiks LU Latviešu valodas institūta rīkotā starptautiskā zinātniskā konference “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām”, kas veltīta Jāņa Endzelīna 148. dzimšanas dienas atcerei.

Šogad konferencē pieteikušies 22 zinātnieki no 3 valstīm (Lietuvas, Vācijas un Latvijas) un tā veltīta onomastikai – valodniecības nozarei, kurā pēta īpašvārdus. Tēma “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām” aptvers dažādus pētījumus, kuros aplūkoti Baltijas personvārdi, vietvārdi un vispārīgi onomastikas jautājumi.

Konferencē ir paredzētas 3 daļas, kurās uzstāsies gan Latvijas valodnieki, gan viesi. Valodnieki un filozofi dalīsies pārdomās un referēs par valodniecības pētījumiem. Konferencē iekļauti referāti par Baltijas toponīmiem un to cilmi, personvārdiem, zoonīmiem, onomastikas jautājumiem filozofiskā skatījumā, onomastikas terminoloģiju u. c. Pirmā sēde veltīta vietvārdiem, sākot no senajiem prūšu zemes Sembas vietvārdiem līdz mūsdienu vietvārdu motivācijai un baznīcu nosaukumiem. Otrajā sēdē tiks aplūkoti galvenokārt personvārdi, sākot no 17. gadsimta vārdiem līdz mūsdienu populārākajiem priekšvārdiem un iesaukām. Trešajā sēdē apkopoti tematiski dažādi priekšlasījumi – pētnieki stāstīs par kaķu vārdiem, par īpašvārdiem literāros darbos, spriedīs par īpašvārdu dabu un ontoloģiju, kā arī vēstīs par to, kā to vai citu onomastisku parādību vai vārdu zinātniski dēvē latviešu un lietuviešu valodā. Konferences sākumdaļā būs iespēja pirmo reizi noklausīties Jāņa Endzelīna 1953. gadā lasītās lekcijas fragmentu par īpašvārdiem.

Akadēmiķa Jāņa Endzelīna dzimšanas dienas atceres konference notiek katru gadu kopš 1963. gada un ir viens no valodnieku aktīvi apmeklētiem pasākumiem, kur ir iespēja plaši diskutēt par aktuālo valodniecības jomā Latvijā un ārpus tās.

Pirmo reizi šī konference notika 1963. gada 22. un 23. februārī – kā toreizējā Valodas un literatūras institūta Zinātniskās padomes sēde. Taču, tradīcijai nostiprinoties un starptautiski paplašinoties,  Zinātniskās padomes sēde gadu gaitā ir pāraugusi vērienīgā  zinātniskā konferencē ar stabilām tradīcijām un plašu atpazīstamību.

Izcilais letonists, baltists, indoeiropeists un pedagogs Jānis Endzelīns dzimis 1873. gada 22. februārī, miris 1961. gada 1. jūlijā; konference katru gadu notiek februāra trešās nedēļas nogalē, pielāgojot to akadēmiķa dzimšanas dienas atcerei.

Konferences tēzes pieejamas LU e-resursu repozitorijā.

Citas ziņas

Mēs sociālajos tīklos