Sācies XIII Starptautiskais baltistu kongress

Pirmā XIII Starptautiskā baltistu kongresa diena ir klāt! Trijās dienās tiešsaistē pulcēsies 170 dalībnieku no 11 valstīm, lai stāstītu par saviem atradumiem baltu valodu un tās kontaktu izpētē. Jau plkst. 9.00 aicinām pievienoties kongresa atklāšanai. Visas kongresa sekcijas būs pieejamas caur vienu saiti. Kongresa atklāšana, plenārsēdes, avotu prezentācijas un noslēgums notiks galvenajā Zoom istabā, bet sekciju darbs tiks organizēts atsevišķās Zoom sekcijās (A, B, C, D). Aicinām ielūkoties arī kongresa programmā. Šodien dzirdēsiet Valsts prezidenta Egila Levita un LU rektora Indriķa Muižnieka ceļavārdus baltistiem un referātus valodas vēsturē, gramatikā, onomastikā un sociolingvistikā, bet turpmākajās dienās tēmu loku papildinās valodas vēsture, skaņa un vārds valodā, indoeiropeistika, dialektoloģija, valodas apguve u. c. Dalībniekus sveiks arī LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes jauktais koris “Aura” Edgara Vītola vadībā. Kongresa norisei varēs sekot līdzi arī Latvijas Universitātes Facebook lapā.

Starptautiskais baltistu kongress ir vieni no nozīmīgākajiem baltu valodu svētkiem, šogad tie notiks jau 13. reizi. Trijās dienās izskanēs vairāk nekā 140 Latvijas, Lietuvas, Vācijas, Čehijas, Polijas, Igaunijas, Šveices, ASV un Somijas pārstāvju referāti. Kongresam izraudzīts plašs tēmu loks, sākot no baltu valodu likteņiem laika nogriežņos (diahronijā), līdz skatījumam uz valodu pašreizējā stāvoklī (sinhronijā): valodas vēsture, gramatika, onomastika, sociolingvistika, fonētika, valodas filozofija un kultūra, indoeiropeistika, komparatīvistika, kontaktlingvistika, valodas apguve un valodas tehnoloģijas.Kongresa plenārsēdes varēs vērot tiešraidē Facebook un Latvijas Universitātes mājaslapā.Starptautiskā baltistu kongresa aizsākumi meklējami 1965. gadā, kad Viļņas universitātes Lietuviešu valodas katedras un Lietuviešu valodas institūta darbinieki sarīkoja baltu valodu vēsturei veltītu konferenci. Tolaik konferencē Viļņas, Rīgas, Maskavas un Kijevas pārstāvji nolasīja 12 referātus. 1980. gadā baltistu kongress pirmo reizi notika Rīgā, kopš tā laika Starptautiskais baltistu kongress ik pēc pieciem gadiem pārmaiņus notiek Viļņā un Rīgā. Vairāk informācijas par kongresu: https://www.baltistukongress.lu.lv/ .